30 Ekim 2020 Cuma
Anasayfa > Yazarlar > LÜTFİYE VURUŞKAN > Anayasa Değişikliğine ‘’HAYIR’’ Demenin Nedeni (5)
LÜTFİYE VURUŞKAN

Anayasa Değişikliğine ‘’HAYIR’’ Demenin Nedeni (5)

09.01.2018 23:42 12 14 16 18 yazdır
Yazar : LÜTFİYE VURUŞKAN

Biz; tarihimize, geleneklerimize, örfümüze ve adetlerimize bağlı bir milletiz. Bizim parlamento geleneğimizin 140 yıllık bir geçmişi var… 140 yıllık bir tarihimizi neden yok sayıyoruz da başkanlık sistemine geçiyoruz?

Yapılan anayasa değişikliğine göre, başkan, kendisi olmadığı zaman örneğin yurt dışına çıktığı zaman yetkiyi bir başkan yardımcısına devredecek. Bu başkan yardımcısı seçimle gelen birisi değildir. İlk kez Türkiye, seçimle gelmeyen birisi tarafından yönetilmiş olacak. Böylece anayasanın değiştirilmesi dahi teklif edilemeyen ikinci maddesi otomatikman düşecek. Türkiye ‘’ demokratik Türkiye’’ olmaktan çıkacak…

Anayasalar birer toplumsal uzlaşma belgeleridir. Vatandaştan gizli anayasa görüşmeleri yapılabilir mi? TBMM’nde ki anayasa görüşmelerinden vatandaşların ne kadar bilgisi oldu? Türkiye için anayasa yapıyoruz ama milletin haberi yok…

Elbette mevcut anayasa darbe anayasasıdır ve parlamenter sistemi sakatlamıştır. Biz 1982 anayasasını savunmuyoruz. Biz, bu anayasanın değişmesini, parlamenter demokratik sistemin onarılmasını istiyoruz. Sadece 1982 anayasasını değil tüm darbe yasalarını kaldırıp gerçek demokrasinin yapılamasını istiyoruz.  


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.