22 Eylül 2020 Salı
Anasayfa > ADİYAMAN > Adıyaman'dan İdlip'e 13 Tır Yardım Gönderildi - Videolu Haber

Adıyaman'dan İdlip'e 13 Tır Yardım Gönderildi - Videolu Haber

02.02.2020 16:06 12 14 16 18 yazdır
Adıyaman'da, Sivil Toplum Kuruluşları Platformu üyeleri tarafından toplanan 13 tır dolusu yardım İHH Adıyaman Şube öncülüğünde İdlip'e gönderildi.
Adıyaman'dan İdlip'e 13 Tır Yardım Gönderildi - Videolu Haber

Adıyaman Sivil Toplum Kuruluşları Platformu ve İHH Adıyaman Şube tarafından 13 tırdan oluşan 2 bin torba un, 4 bin battaniye, 50 ton kömür, 50 bin litre su bulunduğunu, 1 tır dolusu kuru gıda ve 1 tır dolusu elbise gönderildi.

Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan eski otogar içerisindeki boş alanda düzenlenen programa, Adıyaman Belediye Başkan Yardımcısı Şerif Ayaz, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Mustafa Alkayış, Adıyaman İl Müftüsü Mehmet Taşçı,  Adıyaman Kent Konseyi Başkanı Sinan Temel, Sağlık-Sen Adıyaman Şube Başkanı Yasin Barutçu, İHH Adıyaman Şube Başkanı Mahmut İzci, Hukukçular Derneği Adıyaman İl Temsilciliği adına Avukat Ahmet Işık ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Sağlık-Sen Adıyaman Şube Başkanı ve Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Başkanı Yasin Barutçu,burada yaptığı konuşmasında, Adıyaman'dan İdlip'e kardeşlik köprüsü kapsamında İHH'nın öncülüğünde Adıyaman Sivil Toplum Platformu olarak desteklemiş oldukları yardım tırlarımızın göndermek için toplandıklarını söyledi.

Elazığ depremi dolayısıyla yardım tırlarını gönderemediklerini ifade eden Barutçu şunları kaydetti:

"Öncelikle pazar gününüzü ayırıp böylesi bir program için buraya geldiğinizden dolayı hepinizden Allah razı olsun bu program gecen hafta olacaktı gecen hafta Elazığ'daki deprem nedeniyle program iptal oldu. Bizde baktık İHH'daki kardeşlerimiz battaniyeleri yüklenmiş Elazığ ve Malatya'ya doğru yola çıkmışlar öncelikle Allah onlardan razı olsun  tabi burada en büyük Sivil Toplum Kuruluşları Platformları olarak platforma bağlı STK'lar olarak bize gelen her türlü gayreti gösterdik ama en büyük gayret gerçekten İHH'nındır. İHH'nın gönüllülerindir Allah onlardan razı olsun."

-"SEN DEĞİLSEN KİM, BUGÜN DEĞİLSE NE ZAMAN"

İHH Adıyaman Şube Başkanı Mahmut İzci, ise yaklaşık iki ay önce başlattıkları 'Sen Değilsen kim, bugün değilse ne zaman' başlıklı yardım  kampanyasını Valilik desteğiyle İHH´nın öncülüğünde Adıyaman sivil toplum kuruluşları ile Adıyaman´dan idlib´e kardeşlik köprüsünü kurduklarını belirtti.

İzci, islam kardeşliğinin, kavimler kardeşliği olmadığını ve iman kardeşliği olduğunu belirterek,şöyle devam etti:

"İslam Müslümanlar arasında manevi bir kardeşlik tesis etmiştir. Bu kardeşlik; biyolojik kardeşlikten daha kapsamlı, tüm Müslümanları birbirlerine gönül bağıyla bağlayan bir kardeşliktir. Bu kardeşlik kavimler kardeşliği değil, İslam kardeşliği'dir. Bu kardeşlik dünyanın neresinde bulunursa bulunsun; hangi renge, ırka, cinse sahip olursa olsun temelinde Allaha teslimiyetin belirleyici olduğu birlik ve beraberlik içinde dipdiri bir İslam kardeşliğidir.İslam kardeşliği bir binanın tuğlaları gibidir, sınır tanımaz. Sınırlar ötesinde, Filistin'de, Doğu Türkistan´da, Myanmar'da, Mısır'da ve yüreklerin yandığı Suriye'dedir.Geçen hafta da ülkemizde yaşanan deprem sonrası yüreklerimiz Elazığlı ve Malatyalı kardeşlerimiz için yandı. Depremde hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah´tan rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyoruz."

Depremin olduğu günden itibaren İHH İnsani Yardım Vakfı olarak 314 kişilik arama kurtarma ekibi ile 200 çadır, 2 adet mobil aşevi 10 tır insani yardım malzemesini Elazığ ve Malatya´ya ulaştırdıklarını kaydeden İzci, "Kardeşlerimizin yarasını sarmaya çalıştık. Süreç itibariyle de deprem bölgesinde yardım çalışmalarımız devam ediyor, devam edecek."dedi.

-"MÜSLÜMAN MÜSLÜMANIN KARDEŞİDİR"

İzci, sadece kendi hayatımızı önemsediğimiz bir hayat tarzının İslami bir hayat olamayacağını belirterek, şöyle devam etti:

"Sadece ibadetlerimizi yapmakla mükellefiyetlerimizi yerine getirmiş olmayacağız. İbadetlerimiz Rabbimize yaptığımız yolculuğumuzda bizim için bir aydınlıktır. Ancak kardeşlerimizin hak ve hukuklarını ihmal ve ihlal etmek bu yolculuğumuzu sekteye uğratacaktır.Her devirde muhtaç olduğumuz muhacir-ensar kardeşliğini yeniden hatırlama ve hayata aktarma bilinciyle hareket etmemiz gerekir. Çünkü kamil bir Müslüman olabilmenin; dünyada ve ahirette cenneti elde etmenin yolu Müslüman kardeşlerimizin haklarına riayet etmektedir.

Bizler Müslüman´ız. Bizler birbirimizin manevi kardeşleriyiz. Birbirimize karşı sorumluluklarımız var. Yapmamız gereken sorumluluklar olduğu gibi yapmamamız gereken sorumluluklar da var."

-"SURİYE'DE ESED RUSYA VE İRAN'IN KATLİAMLARI DEVAM EDİYOR"

Suriye'de Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin yoğun saldırıları nedeniyle son 1 haftada 39 bin sivilin daha Türkiye sınırı yakınlarına sığındığını anımsatan İzci,  "Kasım 2019'dan bu yana yerinden edilenlerin sayısı 541 bine ulaştı. Bölgede göç verilerine ilişkin çalışma yürüten Suriye Müdahale Koordinatörlüğü Müdürü Muhammed Hallaj'ın AA muhabirine verdiği bilgiye göre, saldırıların yoğunlaşması nedeniyle İdlib'in Eriha, Serakib ve Cebel Zaviye bölgelerinden göç, artarak devam ediyor.

Esed ordusu ile İran destekli terörist gruplardan oluşan rejim güçleri ve Rusya'nın saldırıları sonucunda, son 1 haftada 739 bin 377 sivil daha yerinden edildi.
Yerinden edilenlerin büyük kısmı, Türkiye sınırı hattındaki kamplar bölgesine gelirken, bir kısmı da Türkiye'nin teröristlerden temizlediği Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı bölgesine sığınıyor."dedi.

-"BİNLERCE SİVİL SIĞINACAK YER BULMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYOR"

İzci, İdlib'deki kampların dolması, yeni çadır kurulacak alan ile altyapının bulunmaması ve yardımların azalması nedeniyle binlerce sivilin, sığınacak yer bulmakta güçlük çektiğini vurgulayarak şöyle devam etti:

"Saldırılardan kaçarak evsiz kalan ve temel yaşam malzemelerini temin etmekte zorlanan binlerce aile, yardım bekliyor.İdlib´te yeni bir insani kriz yaşanıyor. Tüm vicdan sahiplerini Suriyeli savaş mağduru ailelere destek vermeye davet ediyoruz. Kış ayında Suriye´nin İdlib kentinde yaşanan bu zulme lakayt kalmak, duyarsızlaşmak, görmezden gelmek, kendisinden başkasını düşünmemek; değil bir Müslümanın sıradan bir insanın bile yapabileceği bir davranış değildir. Peygamberimiz Müslümanların vasfını anlatırken şöyle buyuruyor: `´Müslüman Müslümanın kardeşidir, onu terk ve ihmal etmez. Bizler de bu nebevi öğütten aldığımız sorumluluk bilinciyle 8 yıldır eylemlerimizle, yardımlarımızla mazlum Suriyeli kardeşlerimizin yanında olduk. Bundan sonrada Suriyeli mazlum kardeşlerimizi gücümüz yettikçe desteklemeye devam edeceğiz. Adıyaman merkez, Besni, Gölbaşı, ve Çelikhan´dan hayırsever halkımızın katkılarıyla oluşturduğumuz, 10  burada 2'si kömür 12 tır insani yardım malzemesini, Allah´ın izniyle Suriyeli kardeşlerimize gönderiyoruz. Bu tırları inşallah Suriye'deki İHH İnsani Yardım Vakfı'nın Lojistik Merkezi aracılığıyla Suriye´nin iç hattında bulunan ekmek fırınlarımıza ulaştıracağız. Aynı zamanda Unun dışında gönderdiğimiz diğer insani yaşam malzemelerinin de çadır kentlerde dağıtımını yapacağız.  Yaklaşık iki ay önce başlayan bu kampanyamızı  bugün buradan 2000 torba un, 4000 adet battaniye, 50 ton kömür, 1 tır kuru gıda, 50.000 lt su 1 tır çoğu sıfır elbiseden oluşan malzemeler yaklaşık 650 bin tl değerindedir. Savaşın başlamasından bugüne kadar Adıyaman´dan Suriye´ye 91 tır göndermiş olacağız inşallah.  Bu yardımlara katkı sağlayan tüm hayırsever iş adamlarına, sivil toplum kuruluşlarına  ve halkımıza teşekkür ediyor, ecirlerinin rabbimiz tarafından kendilerine kat kat verilmesini diliyoruz. Rabbimizden Suriyeli kardeşlerimizin bir an önce feraha erişmesini, Suriye halkına yapılan yardımların amacına ulaşmasını, maddi ve manevi katkı sağlayan herkesin Rabbimizin rızasına erişmesine vesile olmasını niyaz ediyoruz."

Konuşmaların ardından İl Müftüsü Mehmet Taşçı, tarafından okunan duanın ardından tırlar yola çıktı.

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :
Kategorinin Diğer Haberleri